Z wizytą w Valldemossie.

| Marzec 26, 2018 | 0 Comments

Piękna wyspa, pełna słońca, plaż i modnych kurortów, jest chętnie odwiedzana i przez polskich turystów. Dla nich Majorka to nie tylko plaże, ale i miejsca bardzo ważne z punktu widzenia polskiej historii i kultury. Miejscowością, którą turyści z Polski darzą wyjątkowym szacunkiem i zainteresowaniem jest górskie miasteczko o nazwie Valldemossa. Dlaczego Polacy zaglądają tu tak chętnie?
Klasztor Kartuzów, będący bez wątpienia jednym z najważniejszych zabytków na wyspie, znany jest jako miejsce wypoczynku znanej pary. To właśnie w jego murach zimą 1838-39 przebywali Fryderyk Chopin oraz George Sand. Ta znana para uczyniła Valldemossę miejscowością znaną na całym świecie, choć i bez tego ma się ona czym pochwalić. Położona w pięknej okolicy zachwyca zarówno wspaniałym krajobrazem, jak i cennymi zabytkami.
Tym najważniejszym jest oczywiście klasztor. Dawniej był to pałac królewski, jednak pod koniec XIV wieku został on uroczyście przekazany Kartuzom. Swą obecną formę zabudowania klasztorne zyskały w wieku XVIII, czyli w okresie, gdy klasztor działał najprężniej. W tym czasie powstał m. in. obecny kościół klasztorny, znany z pięknej dekoracji malarskiej. Największym zainteresowaniem zwiedzających klasztorny kompleks ciszy się jednak dziedziniec, przy którym skupiły się cele służące dawniej zakonnikom. Ciekawym miejscem jest również klasztorna apteka, w której mnisi zajmowali się produkcją ziołowych leków. Na uwagę zasługuje również klasztorny ogródek, w którym zakonnicy mogli uprawiać warzywa i zioła.
Na terenie klasztoru działa również niewielkie muzeum, w którym można ujrzeć pamiątki po najsłynniejszych mieszkańcach klasztoru. Dwie cele, w którym zimę spędziła George Sand oraz Fryderyk Chopin zostały udostępnione turystom, na których czekają tu eksponaty związane ze słynną parą. To właśnie ta ekspozycja jest tak chętnie odwiedzana przez turystów z Polski.
O tym, że chorowity Chopin nie był jedynym kuracjuszem korzystającym z leczniczych właściwości tutejszego klimatu, przypomina inny zabytek Valldemossy. To myśliwski pałacyk z XIV wieku, znany jako pałac króla Sancza. To właśnie ów władca, walczący z astmą, był jego pierwszym właścicielem. Podobnie jak inne budowle wchodzące w skład obecnego klasztoru, tak i ten pałacyk stał się pod koniec XIV wieku własnością Kartuzów.
Valldemossa, jako miasteczko pełne zabytków i znane z malowniczej okolicy, nie bez powodu cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. To bez wątpienia jedno z ciekawszych miejsc, którymi kusi miłośników historii Majorka. Warto zajrzeć w to miejsce, warto poznać jego historię i zabytki.

Tags: , , , , , , , , , , ,

Category: Majorka i Baleary, Turystyka

About the Author ()

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *