Hiszpania dla ciekawych: Bilbao

| Maj 29, 2018 | 0 Comments

Teoretycznie Hiszpania jest krajem doskonale znanym polskim turystom, a wczasy na jej terenie są jedną z tych ofert, którymi biura podróży skutecznie przyciągają naszą uwagę. W rzeczywistości jednak wycieczki po tym kraju są dla każdego z nas szansą na zapoznanie się z nowymi, wyjątkowymi atrakcjami. Gdzie ich szukać? Kto chce poznać nieco mniej znane oblicze Hiszpanii, ten koniecznie powinien odwiedzić Bilbao.

Bilbao na mapie Hiszpanii
Bilbao to najważniejsze miasto na terenie Kraju Basków. Położone nad rzeką Nervion, w odległości zaledwie 14 km od Zatoki Biskajskiej, przyciąga nie tylko pięknym otoczeniem, ale i ciekawą przeszłością. Wiadomo, że już w okresie średniowiecza miasto to było ważnym ośrodkiem przemysłowym, dynamicznie rozwijał się tu również handel. Ponowny rozwój przemysłu przypada na wiek XIX, kiedy to dynamicznie rozwija się sieć dróg i połączeń kolejowych, a zakłady metalurgiczne zaczynają wyrastać niczym grzyby po deszczu. Pomyślny rozwój miasta przerwały jednak burzliwe wydarzenia XX wieku, wśród których okresem wyjątkowo trudnym okazały się lata wojny domowej. W tym czasie Bilbao stało się znane jako jeden z najważniejszych bastionów republikanów na terenie Baskonii. W 1937 roku miasto zostało jednak zajęte przez frankistów, co wiązało się ze sporymi stratami. Po wojnie domowej miasto zaczęło znów podupadać, a kolejny okres pomyślnego rozwoju rozpoczął się na jego terenie dopiero w latach 90-tych XX wieku. Jak dziś wygląda miasto, które jest najważniejszym ośrodkiem miejskim Baskonii?

Bilbao i jego turystyczne atrakcje
Bilbao ma swój urok, a turystyka odgrywa coraz ważniejszą rolę w lokalnej gospodarce. Nic w tym dziwnego – kto zdecyduje się spędzić wczasy na terenie Baskonii, ten z pewnością nie będzie się nudzić. Jakie atrakcje czekają na tych turystów, którzy w czasie wycieczki trafią do tego miasta? Wielu niezapomnianych wrażeń może dostarczyć turystom spacer po historycznej dzielnicy Siedmiu Ulic, która zachwyca właśnie swymi uliczkami – wąskimi, krętymi i niezwykle malowniczymi. Nie lada gratką może się tym mieście okazać również Muzeum Guggenheima – jedna z najważniejszych placówek muzealnych w tej części Hiszpanii, w którym promowane są dzieła sztuki współczesnej. Samo muzeum zachwyca swą nowoczesną bryłą, będącą dziełem słynnego architekta Franka Gehry’ego. Inne placówki muzealne, których zwiedzenie polecają nam znane biura podróży, to Muzeum Baskonii oraz Muzeum Sztuk Pięknych – jedno z największych w Hiszpanii, znane m. in. z ciekawej kolekcji dzieł sztuki z XII – XXI wieku. Miłośników sztuki sakralnej z pewnością zachwyci katedra św. Jakuba, będąca wspaniałym przykładem architektury z XIV stulecia, wiele uroku ma też kościół św. Wincentego, znany z pięknego sklepienia.

Wspaniałe budowle oraz unikalne placówki muzealne – oto główne powody, dla których w czasie wycieczki po Hiszpanii warto zajrzeć na teren baskijskiego miasta Bilbao. Wspaniałe atrakcje czekają tu przecież na każdym kroku, zatem i miłośnicy zabytków, i ci, którzy szukają perełek współczesnej architektury, znajdą na terenie tego ośrodka miejskiego coś ciekawego.

Tags: , , ,

Category: Kraj Basków, Turystyka

About the Author ()

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *